Tarcze do cięcia 125

Zawias do bramy i jego montaż

Za pomocą czego zamontować zawias do bramy?

zawias do bramy

Właściwie dobrany zawias do bramy

Zdarzają się sytuacje, że stosunkowo wielkie konstrukcje zależne są od małych elementów. Mało widocznych drobiazgów, a mających strategiczne znaczenie, tworząc jednolity kolektyw. W przypadku bram i furtek tymi niezwykle małymi, ale i strategicznymi elementami są zawiasy. Wyroby metalowe wpływają na pracę naszych drzwi wejściowych, bram ogrodowych czy garażowych, a także furtek w płocie. Dobrze dobrane, to gwarancja długiej i niezawodnej pracy. Od razu zaznaczamy, że wybierając zawias do bramy nie warto przesadnie oszczędzać.

Zawias bramowy powinien być przeznaczony do jej właściwego typu. Dobrze dobrany - upłynni pracę bramy. Elementy te bowiem nieznacznie różnią się w zależności od finalnego zastosowania. Dla przykładu zawiasy do bramy dwuskrzydłowej mogą różnić się i obciążalnością i ceną względem rozwiązań jednoskrzydłowych. Mimo wszystko kierujemy się produktami najlepszej jakości, odpornymi na korozję, wykonanymi z trwałego materiału z możliwością jak największej regulacji. Kierując się tymi wytycznymi zagwarantujemy sobie funkcjonalność na wiele lat.

Zawiasy toczone czy regulowane które wybrać?

Zasada działania, czy to zawiasów toczonych, czy regulowanych jest taka sama. Pod kątem wytrzymałości wykazują podobne właściwości, główną różnicą jest sposób ich montażu. Pod tym kątem gorzej montuje się zawias toczony, ponieważ spawa się go bezpośrednio z osobna po obu stronach, czyli do słupka i do bramy. Przy montażu trzeba być niezwykle precyzyjnym. Wystarczy drobne złe wyliczenie miejsca w którym powinniśmy je osadzić i brama może działać źle. Może się nie domykać lub w ogóle nie działać. Przy zawiasach toczonych nie ma bowiem żadnej regulacji, montowane są na stałe, a z pozostałymi elementami tworzą jeden zintegrowany zestaw.

Zawiasy regulowane możemy podzielić na te w których tuleja jest dospawana do metalowych słupków lub przykręcona do betonowych słupków. Zdecydowanie prostszy w montażu jest zawias regulowany, cechuje się dużą uniwersalności. Zapewnia także możliwość regulacji w każdym dowolnym momencie, bezpośrednio przy montażu lub po kilku latach używania. Te zalety w montażu nie oznaczają niestety łatwiejszego użytkowania. Zawiasy regulowane możemy modyfikować w jednej płaszczyźnie. Z kolei modele tłoczone, gdy posiadają specjalne otwory, zapewniają regulację w dwóch płaszczyznach.

Pozostałe zalety zawiasów regulowanych

Mimo, że zawiasy śrubowe posiadają możliwości modyfikacji, to i tak w pierwszej kolejności powinniśmy spróbować osadzić zawiasy idealne względem poziomu, a nie liczyć tylko i wyłącznie na ich późniejsze wyregulowanie. Gdy powstaną pewne rozbieżności, to można je poprawić regulując zawias. Czynność ta sprawdza się w przypadku znacznych skoków temperatury (rozkurczanie i kurczenie się metalu). W zimie przy nagłym spadku temperatury metal się napręża i wtedy furtka czy brama może się obwiesić. W związku z tym może pojawić się problem z jej zamknięciem.

Narzędzia i akcesoria niezbędne, by zamocować zawias do bramy

Montaż zawiasów nie należy do zadań niemożliwych dla zwykłego Kowalskiego. Jednak gdy przystępujemy do tego typu prac, potrzebujemy minimalnej wiedzy oraz kilku niezbędnych narzędzi. Przede wszystkim, do osadzenia zawiasów będzie potrzebna spawarka. Z pozostałych ważnych i niezbędnych narzędzi potrzebna może okazać się:

  • Poziomica,
  • Kątówka Milwaukee lub innego producenta,
  • Wkrętarka,
  • Zestaw kluczy,
  • Szablon do wiercenia otworów pod zawiasy.

Jak konserwować zawias do bramy

Właściwa pielęgnacja zawiasów jest równie istotna co sam ich montaż. Nikt nie lubi bowiem metalicznego odgłosu wydawanego przez trące o siebie elementy w zawiasach. Przy wyborze odpowiednich narzędzi do smarowania zwróćmy uwagę, aby akcesoria te miały właściwości smarcze, konserwujące, a także czyszczące. Najczęściej stosowany w tym celu jest WD lub specjalistyczny smar odporny na warunki atmosferyczne. Zazwyczaj aplikujemy go wykorzystując w tym celu dołączoną do opakowania specjalną rurkę. Dzięki temu, niezależnie od tego jaki zawias do bramy zamontujemy, będzie służył bezawaryjnie przez wiele lat.

zawias do bramyzawias bramowyzawiasy do bramy dwuskrzydłowejzawias toczonyzawiasy regulowanezawias regulowanyzawiasy śrubowemontaż zawiasówkątówka Milwaukee

Powiązane wpisy

Obróbka metali Gdańsk czyli co?

Jak przebiega obróbka metali Gdańsk?

Usługi obróbki tworzyw sztucznych

Jakie to usługi obróbki tworzyw sztucznych?

Hurtownia stali

Co może nam zaoferować dobra hurtownia stali

Tarcze do szlifowania

Tarcze do szlifowania - niezbędnik profesjonalisty

Tarcza do metalu

Dobrze dobrana tarcza do metalu to pół sukcesu